Warning [2] Use of undefined constant userregdate - assumed 'userregdate' (this will throw an Error in a future version of PHP) - Line: 2 - File: inc/functions_post.php(531) : eval()'d code PHP 7.4.3-4ubuntu2.20 (Linux)
(showthread.php:1133:build_postbit)->(functions_post.php:531:eval)->(functions_post.php(531) : eval()'d code:2:error_callback)->(class_error.php:153:error)->

HAFTANIN SÖZÜ

"Yeni hayatlar görmeye değil, gördüklerimi unutmaya gidiyorum."

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ekonometri Nasıl Bir Bölüm?
Ekonomi bölümü, İktisat bölümünün istatistik olarak yansıtılmış halidir. Ekonomi üzerine bağlantılı birçok işlevi tablolar halinde sunmanız için ideal bir bölümdür. Ağırlıklı olarak mantığa ve görsele hitap eden bir bölümdür; ayrıca bu tabloları etkili bir şekilde sunmanız için iyi derecede yabancı dilinize veya anadilinize hakim olmanız gerekir. Bu bölüm eşit ağırlık ile girilen bir bölüm olmak üzere daha çok matematiksel ve ezber kuramların yanısıra, iktisat, uluslararası ilişkiler, siyaset, sosyoloji gibi diğer alanlarla da asgari düzeyde ilgilenir. 

Bu bölüm İktisat veya İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin içerisinde yer alır. Bölümün puan türü TM-1, yani Türkçe-Matematik eşit ağırlıklı olarak kabul eden bir bölümdür. Çünkü işleyeceğiniz bu eşsiz iktisadi konuları iyi bir dille karşı tarafa aktarmanız gerekecektir. Formüller, ezber ve üretim esasına dayalı bölüm dersleriniz olacaktır. Dolayısıyla her dersi adım adım takip etmeniz gerekir. 

Ekonometri bölümünde genellikle, ilk iki yıl diğer bölümlerde de gösterilen ortak dersleri görmeniz olasıdır. Dolasıyısıyla sadece ekonometriye bağlı istatistik konulara bağlı kalmayıp, ayrıca ekonomi ve işletmecilik; dahası uluslararası ilişkiler gibi bölümlerin alakalı olduğu dersleri almanız sizlerin kendinizi geliştirmeniz açısından etkisi olacaktır. Kredi etkisi 2 ile 4 arası değişen bir veya iki seçmeli ders hakkına sahip olursunuz. 

Mezun olunca seçebileceğiniz meslek gruplarında da iktisat ve işletme öğrencileri kadar eşdeğer şansa sahipsiniz; fakat KPPS'de görmüş olduğunuz istatiki dersler maalesef çok işinize yaramayacaktır ve genellikle maliye, hukuk ve iktisadi konular ağırlıklı sınavlardan geçerek devlet memurluğu ve yöneticiliği yapabilirsiniz. Dolasıyla her ne kadar kendi derslerinize ağırlıklı çalışıyor olsanız bile bunun yanında maliye, hukuk gibi alanlarda da çalışmalarınıza devam etmeniz gerekir. Devlet memurluğu dışında yine özel sektörde çok büyük geniş bir yelpazeye sahipsinizdir. Çünkü bir iktisatçı ve işletmeciyle beraber girebileceğiniz bir çok ortak alan yine sizin için de geçerlidir. Yabancı dil, insan kaynakları eğitimi ve iyi derecede bilgisayar bilmeniz sizin zirveye tırmanmanız için vazgeçilmez üçlü olacaktır.
kedicik

Kitap Kahve Kedi ve Sen
1ZuiPI.gif
Ara
Teşekkür verenler:

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping